Svaka knjiga nosi u sebi moć da nas izmjesti iz svakodnevnice i odvedenas na putovanje kroz neistražene svjetove i dubine ljudskih emocija.

Beata Bagi, autorica koja je svoj radni vijek posvetila pravima žrtava u Americi, iz ljeta u ljeto svojim romanima donosi takva putovanja.

Njezina prva knjiga, “Ožiljci”, proglašena je 2021. godine od strane dvanaest hrvatskih znanstvenika kao knjiga koju svakako treba pročitati.

Svojim pisanjem, Beata nas uvodi u kompleksne svjetove forenzičke psihologije i kriminalistike, pri čemu obrađuje aktualne i goruće teme

modernog društva. Nakon “Ožiljaka”, Beata pokreće ciklus kriminalističkih romana i upoznaje nas s Elom Klarić, umirovljenom forenzičkom psihologinjom koja postaje detektiv amater u romanima “Oceanovih 18” i “Četvrti M”. U svom najnovijem romanu, “Domino br. 1”, autorica opisuje kako se Ela i njezin intimni prijatelj Aidan suočavaju s nevjerojatnim izazovima u Zagrebu, Elinom rodnom gradu, gdje su u utrci s vremenom kako bi razotkrili i zaustavili međunarodni teroristički plan. Autorica će ovoga puta majstorski spojiti dvije goruće teme – terorizam i nasilje nad ženama.

Beatin pripovjedački dar ne samo da nas uvlači u priču, već potiče na razmišljanje o temama koje su suštinski važne za današnje društvo.

U ovom romanu Beata ne samo da istražuje opasnosti koje terorizam donosi, već otkriva kompleksnost nasilja nad ženama, bilo da je riječ o tjelesnom nasilju ili psihološkoj manipulaciji koja često leži u njegovoj pozadini. Ono što osobito izdvaja Beatino pisanje je njezina sposobnost da kroz likove poput Ele Klarić, Sonje, Une, Aidana i drugih, osvijetli složenost problema s kojima se suočavamo u suvremenom društvu. Kroz njihovu priču Beata nas poziva da dublje promišljamo o pitanjima pravde, sigurnosti i odgovornosti, s obzirom na to da je terorizam globalni fenomen koji pogađa sve ljude bez obzira na nacionalnost ili socijalni status. Kroz književnost, kao što je ova Beate Bagi, ne samo da ćemo bolje razumijeti prirodu terorizma, već osjećamo povezanost s ljudima koji su njegove žrtve. To je važan korak prema izgradnji empatije i so-lidarnosti među ljudima. Isto je s problemom nasilja. Ovim romanom

Beata daje glas ženama koje su preživjele nasilje i potiče da se aktivno borimo protiv te pošasti, ako uočimo uznemirujuće signale. Sve takve znakove Beata je doslovno školski opisala u liku Eline prijateljice, Sonje.

Ovo nije samo roman, već i poziv na djelovanje, potaknuto dubokim uvjerenjem da svako ljudsko biće zaslužuje biti sigurno i poštovano.

Time Beata Bagi sjajno prisnažuje izvrsnost svog pisanja i dokazuje da književnost može biti moćan alat za osvješćivanje i promjenu. Njezina sposobnost da obradi složene društvene teme s lakoćom i osjećajem za dubinu čini ju izuzetnom pripovjedačicom našeg vremena.

Pozivam vas da se pridružite Eli i Aidanu u njihovoj uzbudljivoj potrazi za istinom i pravdom. Neka vam ova knjiga bude podsjetnik na snagu ljudskog duha i našu sposobnost da se izborimo protiv najmračnijih sila koje prijete našem svijetu.

 “Domino br. 1” napeto je štivo koje nećete ispustiti do samog kraja.

(PR)