Dar se otvara što prije i zahvaljuje s nekoliko toplih riječi. Darovi trebaju biti ukusno zamotani jer i najskromniji dar lijepo zamotan, u prigodan papir, može biti efektan.

Kada, komu i što darivati, pitanja su na koja ni danas nije jednostavno odgovoriti

Vjerojatno smo ponekad bili u nedoumici jesmo li pogodili pravu stvar u pravom tre­nutku, jesmo li darovali premalo ili previše.

Kada darovati?  Ima raznih prigoda  većeg i manjeg značenja. To su rođendani, značajne godišnjice braka, Božić, Nova godina. Dar je izraz pažnje i iskrene želje da prije svega obradujemo onoga koga volimo i da mu darujemo nešto što će ga na nas podsjećati, ali i pokazati da smo o njemu razmišljali. Dar treba imati osobnu notu i ne smije biti  bilo koji komad iz izloga. Zato ponavljam  važno je  razmišljati o osobi, prisjetiti se ima li kakvu skrivenu želju i hobi. Dar mora imati mašte i duha. Kada želimo nekome kupiti dar imajmo uvijek pred očima osobu kojoj je namijenjen. Nije svejedno poklanjamo li intimnom prijatelju ili poznaniku. Je li to uobičajeni dar uz redovite godišnje blagdane, rođendan, Božić i slično ili u povodu izuzetnih događaja, rođenja, vjenčanja, promocija i sl.

Danas još uvijek postoji običaj da se poštaru, čistačima ulica, vrtlarima i kućnom osoblju za početak nove godine daruje određena svota novca. Lijepo ponašanje nam nalaže da poštujemo taj običaj, a pogotovo ga ne smijemo zaboraviti kad je riječ o kućnom osoblju.

Za božićne blagdane pozivat ćete goste ili ćete biti pozvani. I ne zaboravite da svaki vaš gost ispod bora treba naći mali dar, a isto tako, kad ste vi gost, morate mislite na sve članove obitelji kojoj idete.

Što darovati?

Osnovno je pravilo, ili bolje je kazati – savjet:  ne otvarajte ladicu u koju ste spremili darove koje ste tko zna kada primili, a ne sviđaju vam se. Jer, postoji opasnost da bi ih primatelji mogli prepoznati. Griješi onaj tko previše daruje, ali i onaj koji zbog lijenosti, škrtosti, zaboravnosti i ravnodušnosti  nikad ne daruje ili su ti darovi toliko beznačajni da mogu i povrijediti. Potrebno je znati i što se ne treba darivati, jer obično takvi darovi  ostave suprotan dojam od onog kojeg želimo. To osobito vrijedi za one koji se još nisu uspjeli sigurno postaviti prema kiču, koji uvelike prevladava u raznim suvenirnicama, npr. ukrašene čaše, neki predmeti od drva, stakla, jeftina bižuterija. Ako se nema novca za nešto vrijednije, onda se umjesto takvih “suvenira” može izabrati neka praktična stvarčica, to će sigurno više obradovati kao znak pažnje i neće završiti u ladici kao neukusni dar. Prilikom izbora brinimo o interesima, hobijima, ukusima osoba koje darivamo. Tajna je u tome da u pomoć valja pozvati sjećanja i psihologiju. I spoznaja: koliko poznajemo tu osobu. A što ako osobu koju želimo darivati  ne poznajemo, ni njezin ukus, a ni sklonosti? Moj je savjet  ići na sigurno! Prije svega knjiga je uvijek pun pogodak (jer se knjiga uvijek može zamijeniti)  knjiga o umjetnosti, lijepa monografija iz područja povijesti umjetnosti, zemljopisa, knjiga koja govori o temi iz profesije osobe kojoj se daruje, pretplata na  stručni časopis ili tjednik (glazbeni, povijesni, o brodovima, motorima, ribama, računalima). Nećete pogriješiti ni s glazbom  set CD-a, dakako onom koja je primjerena ukusu daroprimatelja, etui za CD. Prijateljicu ćete sigurno razveseliti poklon bonom iz  kozmetičkog salona. Praktični darovi su privjesci za ključeve, rukavice, novčanik, putni etui, putne papuče, torbica za kozmetiku, set platnenih vreća za rublje (za put). Djeca se najviše vesele darovima. Uz vječne knjige izbor mogu biti video kazete s crtićima i elektronske igrice koje im razvijaju maštu. Ne poklanjajte puške, pištolje, mačeve i ostali nekoristan pleh kojim budite u njima agresiju. 

Među darovima pod borom se mogu naći  i jednostavne stvari, kao što su zgodna pregača, kuhinjska krpa s rukavicom,  set kuhinjskih dasaka za rezanje, set kuhača, zdjela za salatu s priborom, zdjela za voće, mirisne svijeće, otvarač za boce, kliješta za orahe, rokovnik i olovka, boca dobrog vina, domaći pekmez, ajvar i tome slično. I ne zaboravite: ako idete u goste  domaćici obvezno kitica cvijeća.

Predavanje darova je uvijek lakše od primanja, jer onaj tko prima dar mora paziti da ne razočara svojojm reakcijom (ako mu se dar ne sviđa) osobu koja mu je dar predala.

Dar se otvara što prije i zahvaljuje s nekoliko toplih riječi. Darovi trebaju biti ukusno zamotani. I najskromniji dar lijepo zamotan, u prigodan papir, može biti efektan.

Onaj koji daruje ne treba pričati o daru niti mu se diviti. Cijena se nikada ne spominje, a valja je ukloniti. Zato njegujmo i dalje te divne stare običaje  darivanja za Božić i potrudimo se da i ovaj Božić, malom pažnjom, učinimo nekom sretan i veseo. To je prilika da se sjetimo dragih osoba kojima je itekako potrebna pomoć, osoba koje su nekada nešto učinile za nas.                 

U svijetu oko nas jedan broj ljudi živi na granici ži­votnog minimuma, ili zbog rata ili nesreća u kojima su izgubili svu svoju imovinu. Zatim zaboravljena, ostavljena i bolesna djeca. Božić je prilika da se sjetite i tih ljudi. A institucije kao što su “Caritas” i “Crveni križ”, te mnoge druge, rado će prihvatiti dar u odjeći, stvarima i novčanim prilozima. Pri tome valja voditi računa da su svi ti predmeti čisti, cijeli i uporabljivi.

Napisala Biba Salata