U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.

„Alternativna nastava“ kroz dijalog se bori protiv rastuće ksenofobije u Hrvatskoj. U zagrebačkim školama, migranti gostuju kao nastavnici, dijeleći znanje o svojim kulturama, osobne priče i kreativne prakse. Već tijekom jednog nastavnog sata, učenici stječu nove perspektive, osporavaju stereotipe i iz prave ruke doživljavaju kulturnu raznolikost. Ova snažna zamjena uloga – gdje se migranti cijene zbog svog znanja, a ne definiraju traumom – gradi empatiju, priznanje i postavlja temelje za kohezivnije društvo. Tijekom dvije školske godine, do kraja travnja 2025. godine, održali su čak 100 školskih sati u 75 osnovnih i srednjih škola, a do kraja 2025. godine previđa se još posjeta školama.

„Alternativnu nastavu“ u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama održali su su Pouabe Ndeugoue Octavie Florettе iz Kameruna, Nawar Ghanim Murad iz Iraka, Hüseyin Semih Adigüzel iz Turske, Abdoulie Jobe iz Gambije, Maku iz Malavija, Commi Balde Kouyate iz Senegala, Lydmila Voloshyna iz Ukrajine, Ljiljana Ostrižina iz Ukrajine i Sweta Pudasaini Vražić iz Nepala.

Program se provodi u suradnji s Gradskim uredom za kulturu i civilno društvo, Odjelom za promicanje ljudskih prava i civilno društvo i Gradskim uredom za obrazovanje sport i mlade. PR

HGK